Warsztaty szkolne
Warsztaty szkolne stanowią integralną część Ośrodka. Prowadzą działalność dydaktyczno-wychowawczą.
W warsztatach szkolnych młodzież zdobywa umiejętności praktyczne w zawodach:
- cukiernik
- kucharz
- piekarz
- fryzjer
- ogrodnik
- stolarz
- mechanik pojazdów samochodowych
- tapicer
Kształcenie zawodowe organizowane jest również w zakładach pracy lub u rzemieślników.
Pracownie do zajęć praktycznych wyposażone są w nowoczesne maszyny i pomoce dydaktyczne. W celu łatwiejszej adaptacji zawodowej dla wszystkich uczniów organizowane są okresowe praktyki w zakładach pracy, gdzie uczniowie zapoznawani są z organizacją pracy, parkiem maszynowym i przebiegiem procesu produkcyjnego zakładu. Z wieloma zakładami utrzymujemy stałe kontakty, młodzież znajduje tam zatrudnienie po ukończeniu szkoły.
Po ukończeniu trzyletniego cyklu kształcenia młodzież ma możliwość przystąpienia do egzaminów. Pierwszy z nich to egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie organizowany przez OKE w Krakowie, drugi zaś to egzamin czeladniczy organizowany przez Izbę Rzemieślniczą w Lublinie.
CUKIERNIK
Wypiek ciast, ciasteczek, tortów to główne zajęcie uczniów w czasie zgłębiania tajników tego zawodu. Szczycimy się tym, że nasze wyroby produkowane są tradycyjnymi metodami wyłącznie z naturalnych produktów (nie zawierają konserwantów). Młodzież tego kierunku rywalizuje z kolegami ze szkół masowych w konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich zajmując czołowe miejsca. Dla najlepszych uczniów w zawodzie cukiernik organizowane są wyjazdy zagraniczne.
KUCHARZ
Na tym kierunku kształcenia uczniowie zdobywają umiejętności z zakresu techniki sporządzania różnorodnych potraw, jak i obsługi konsumenta. Zajęcia praktyczne prowadzone są w stołówce Ośrodka i pracowni garmażeryjnej. Nasza szkoła współpracuje z kilkoma zakładami pracy, w których uczniowie zgłębiają tajniki wybranego przez siebie zawodu. Możemy się również pochwalić udziałem naszych uczniów w Ogólnopolskich Konkursach Najsprawniejszy w Zawodzie oraz wielokrotnym osiąganiem czołowych miejsc w konkursach wojewódzkich (szkolnictwo masowe). W wyniku współpracy z Izbą Rzemieślniczą w Lublinie uczniowie z tego kierunku brali udział w wymianie międzynarodowej.
PIEKARZ
Produkcja pieczywa wymaga nie tylko bardzo dobrego przygotowania lecz również siły fizycznej, co nie oznacza jednak, że jest to zawód wyłącznie dla chłopców. Praca w piekarni jest najlepszą formą poznania zawodu piekarza. Dlatego nauka zawodu na tym kierunku odbywa się w piekarniach rozsianych na terenie Lublina i najbliższych okolicach. W czasie zajęć teoretycznych uczniowie poznają sposoby formowania nowych wyrobów, sprawdzają wydajność receptur, dokonują obliczeń i kalkulacji.
Najlepsi uczniowie po zakończeniu nauki przystępują do egzaminu czeladniczego lub składają egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Cześć uczniów otrzymuje zatrudnienie w piekarniach, w których odbywali praktykę.
FRYZJER
Od roku szkolnego 2011/2012 chętne osoby mogą uczyć się zawodu fryzjer. Zapraszamy dziewczęta jak i chłopców, którzy pragną zgłębić tajniki fachowego posługiwania się nożyczkami i grzebieniem. Na zajęciach uczniowie poznają zagadnienia teoretyczne i praktyczne związane z uzyskaniem podstawowej wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy w salonie fryzjerskim. Nauka rozpoczyna się od podstawowych czynności – mycia włosów, masażu skóry głowy oraz modelowania i czesania fryzur. Kolejne stopnie wtajemniczenia to poznanie tajników dekoloryzacji i koloryzacji włosów, różnorodnych technik strzyżenia – w tym najnowszych trendów w świecie fryzjerstwa.
OGRODNIK
Nigdzie nie można nauczyć się cierpliwości i szacunku dla własnej pracy, jak na kierunku ogrodnik terenów zieleni. Żmudne pielenie, sianie, przesadzanie, podlewanie, przycinanie - to codzienne czynności naszych ogrodników. Ogromny teren wokół Ośrodka oraz kilometry parapetów wewnątrz to „poligon do ćwiczeń”. Nawet okres zimowy nie jest wytchnieniem w pracy, wtedy powstają kompozycje z suszonych kwiatów, stroiki i palmy wielkanocne. Zimą przygotowywane są rozsady, wysadzane są sadzonki, by szkoła była zielona i kwitnąca. Na efekty pracy ogrodniczej trzeba długo czekać, jednak zawsze są imponujące... Zobaczcie sami!
STOLARZ
Każdy lubi ładne przedmioty, jednak niewiele osób wie, ile trzeba włożyć pracy w powstanie np. ładnego mebla. Fachowcami od tego są oczywiście stolarze. Przygotowanie drewna, cięcie bali na deski, toczenie, rzeźbienie elementów ozdobnych, klejenie, zbijanie, malowanie, lakierowanie - to czynności, które codziennie wykonują uczniowie w warsztatach stolarskich.
Meble, które opuszczają stolarnie często trafiają do pracowni tapicerskiej, gdzie są „ubierane w szaty”. Tu fotele, tapczany, krzesła, wersalki powlekane są materiałem. Jest również miejscem, do którego trafiają meble z internatu naszego Ośrodka, gdzie po renowacji odzyskują blask!
MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH
Po polskich drogach jeździ coraz więcej aut. Są one z roku na rok szybsze i bardziej zaawansowane technologicznie. Do obsługiwania i naprawiania tych samochodów potrzeba więc dobrych mechaników.
Od roku szkolnego 2011/2012 w naszej placówce chłopcy zdobywają ten potrzebny i poszukiwany na rynku pracy zawód. Zajęcia praktyczne uczniowie odbywają w znanej na Lubelszczyźnie firmie CARRARA, która prowadzi Stacje Obsługi i Salony Sprzedaży samochodów RENAULT i FORD. Uczniowie uczący się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych realizują naukę zajęć praktycznych w nowoczesnej stacji FORD, gdzie zdobywają wiedzę i umiejętności.
Zdjęcia: Maria Furtak