Młodzieżowa Rada Internatu

Młodzieżowa Rada InternatuKIM JESTEŚMY?

Młodzieżowa Rada Internatu działa w Ośrodku od wielu lat. To tak zwany – samorząd internatu.
Co roku na przełomie września i października, gdy wychowankowie zdążą się już dobrze poznać, przeprowadzamy wybory do MRI. Każda grupa w internacie wystawia swojego kandydata, który po wygraniu wyborów aktywnie działa na rzecz całej społeczności internatu.
Od członków MRI wymagane jest szczególne zaangażowanie, chęć niesienia pomocy i zdolności organizacyjne, by coraz efektywniej rok po roku urozmaicać życie w internacie. Wszyscy członkowie MRI to osoby godne zaufania, stanowiące wzór dla innych, ale i nie pozbawione poczucia humoru oraz pogody ducha.

JAKIE SĄ NASZE CELE?

  • angażowanie wychowanków w działalność na rzecz społeczności, w której funkcjonują – kształtowanie postaw obywatelskich;
  • rozwijanie umiejętności współpracy, dzielenia się własnym doświadczeniem, budowanie poczucia odpowiedzialności za dobro wspólne;
  • kształtowanie adekwatnej samooceny, wiary we własne możliwości i umiejętności;
  • rozwijanie wrażliwości na los drugiego człowieka;
  • zwiększenie zaangażowania w niesienie konkretnej pomocy ludziom potrzebującym;
  • kształtowanie właściwej postawy wobec idei działalności charytatywnej.

 NA CZYM POLEGA NASZA DZIAŁALNOŚĆ ?

  • Spotykamy się kilka razy w miesiącu, aby porozmawiać, wymienić poglądy, zaproponować nowe pomysły i ciekawe rozwiązania lub przygotować imprezę.
  • Chętnie i z zaangażowaniem pomagamy sobie nawzajem oraz ludziom, którzy nas potrzebują. Segregowaliśmy dary z akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, a potem rozprowadzaliśmy je wśród najbardziej potrzebujących.
  • Tradycyjnie, już od 12 lat, w styczniu pomagamy Jurkowi Owsiakowi czynić dobro i prowadzimy zbiórkę pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizując przy tym ciekawe koncerty, loterie i dyskoteki.
  • Włączyliśmy się w akcję zbierania plastikowych korków. Początkowo oddawaliśmy je podczas zbiórek organizowanych przez gazetę „Nasze Miasto”, obecnie przekazujemy je na rzecz Hospicjum Małego Księcia w Lublinie.

CO NOWEGO W MRI ?

Czyli podsumowanie pracy MŁODZIEŻOWEJ RADY INTERNATU w pierwszym semestrze roku szkolnego 2015/2016. Należałoby jednak zacząć od  początku – czyli prezentacji kandydatów do MRI.  W tym roku uczniowie prezentowali się w dwojaki sposób. Po pierwsze – ich wizerunki, opis najważniejszych zainteresowań  oraz  pozytywne strony każdego przedstawiciela umieszczone zostały na tablicy MRI w formie gazetki ściennej.

Poza tym kandydaci mogli wykazać się takimi umiejętnościami jak: kierowanie zespołem, motywowanie kolegów do wspólnej pracy, poczucie odpowiedzialności za wykonane zadanie. Miało to miejsce podczas zajęć zorganizowanych pod hasłem: „Witamy pierwszoklasistów w internacie”. Kandydaci losowali swoich współpracowników spośród wszystkich nowoprzybyłych do internatu uczniów i w ten sposób stworzyli dziewięć 3-osobowych drużyn.

Witamy pierwszoklasistów w internacieWitamy pierwszoklasistów w internacieWitamy pierwszoklasistów w internacie

Zadania dla każdego zespołu polegały na przyporządkowywaniu odpowiednich napisów do kubeczka z produktem. Udział w zajęciach wyposażył uczniów m. in. w wiedzę dotyczącą konieczności zastępowania białego cukru jego brązową odmianą lub popularnym słodzikiem wyrabianym z kory brzozy – ksylitolem. Przypomnieli sobie oni również jakie wartości odżywcze ma natka pietruszki, marchewka czy kalafior. Wszyscy uczestnicy zajęć mogli spróbować przygotowanych „miksów” i ocenić, który służy naszemu zdrowiu, a które są częstym powodem naszego złego samopoczucia.

Oprócz wiadomości dotyczących zdrowego odżywiania uczniowie zdobyli również niezbędną wiedzę na temat kandydatów do MŁODZIEŻOWEJ RADY INTERNATU, bo na żywo mogli ocenić ich umiejętność pracy w zespole.

Wybory do MŁODZIEŻOWEJ RADY INTERNATU odbyły się w dniu 8 października 2015 roku. Wybrana została ekipa w składzie:

KAROLINA BOCHNIARZ
BARTEK KARPIK
KAROL MROCZEK
EWA PIECZYKOLAN
ARNOLD SIERDAK
KAROLINA WÓJCIK
JOLA ZAWADZKA

Już w październiku młodzież z MRI zorganizowała w internacie obchody „Tygodnia Papieskiego”. Akcję zapoczątkowała akademia pt.: „Młodzież przyszłością  rodziny”, podczas której mieszkańcy internatu dowiedzieli się, jak Papież Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek zachęcali młodych ludzi do pogłębiania swojej wiary i uczestnictwa w Światowych Dniach Młodzieży. Ponadto mieliśmy okazję zaśpiewać wspólnie hymn ŚDM „Błogosławieni miłosierni”, wesprzeć działalność Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz pobawić się wspólnie podczas dyskoteki.

Druga wspólna akcja Młodzieżowej Rady Internatu to kontynuacja realizacji projektu Sprawiedliwi, aktywni, świadomi – budowa podstaw dla kampanii „Szkoły Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu”.
Jest to międzynarodowy, pilotażowy projekt edukacyjno-aktywizujący dla szkół, poruszający kwestie niesprawiedliwości społecznej i dyskryminacji ekonomicznej w zglobalizowanych łańcuchach dostaw. Celem projektu jest podniesienie wiedzy nt. warunków pracy w krajach Globalnego Południa, kształtowanie świadomości konsumenckiej i postaw obywatelskich, aktywizacja dzieci i młodzieży oraz samorządów i spółdzielni uczniowskich do działań na rzecz sprawiedliwszego świata i odpowiedzialnej konsumpcji.
W tym roku akcja odbywała się pod hasłem „Równość – od słów do czynów”, w związku z tym Młodzieżowa Rada Internatu zredagowała ulotkę i plakat promujący ideę Fair Trade (Sprawiedliwy Handel). W tym roku również wyszliśmy poza mury internatu. Zgodnie z tradycją zachęcaliśmy klientów Galerii „Olimp” do zapoznania się z zasadami Sprawiedliwego Handlu oraz zakupu produktów oznaczonych logo Fair Trade. Nasze działania były żywym dowodem na realizację tegorocznego hasła przewodniego Tygodnia Edukacji Globalnej.

Tydzień Edukacji GlobalnejTydzień Edukacji GlobalnejTydzień Edukacji Globalnej

Kolejne wyzwanie jakie podjęła Młodzieżowa Rada Internatu to włączenie się w XXIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem pieniądze zbierane były na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Tegoroczna impreza, która odbyła się w czwartek (14.01.2016), była nie tylko zachętą do wsparcia inicjatywy Orkiestry, ale także okazją do promowania zdrowej żywności. Młodzieżowa Rada Internatu dzięki życzliwości sponsorów przygotowała zestawy prezentowe, które można było zdobyć podczas zabawy przeplatanej piosenkami karaoke. Dużym powodzeniem cieszyła się degustacja pysznych i zdrowych przekąsek, sałatek i soków. Były też kolorowe kanapki z przepyszną pastą hummus. Chętni mogli spróbować szczęścia w atrakcyjnej grze liczbowej. Na zakończenie wieczoru bawiliśmy się na karnawałowej dyskotece, w rytm najnowszych przebojów. Wspólnie udało Nam się zebrać 518 złotych !!!

Dziękujemy wszystkim za włączenie się do zabawy i wsparcie Fundacji.

XXIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej PomocyXXIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej PomocyXXIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

XXIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej PomocyXXIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej PomocyXXIV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Przed Nami kolejny semestr wytężonej pracy. Mamy nadzieję, że młodzież z MRI i jej świeże pomysły będą natchnieniem do podejmowania jeszcze większej ilości ciekawych działań na rzecz całej społeczności internatu a nawet ośrodka.


Opiekunami Młodzieżowej Rady Internatu są:
Joanna Bidyńska, Maria Furtak, Jagienka Maślak

Kontakt

Mail:  poczta@sosw1.lublin.eu

Centrala: (81) 747-66-68  FAX wew. 11

Sekretariat: (81) 747-50-75

Warsztaty Szkolne: (81) 748-18-22

Warsztaty Terapii: (81) 748-18-66

Dom Samopomocy "Absolwent": (81) 747-57-99

Zespół psych - ped

Pedagog: Marzena Łońska

Psycholog: Katarzyna Siedlecka

(81) 747-66-68  wew.35

Pedagog: Beata Nowakowska

Psycholog: Monika Gajewska

(81) 747-66-68  wew.40