Branżowa Szkoła Wielozawodowa Specjalna I stopnia nr 2 im. Marii Grzegorzewskiej (dotychczas Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 15) już od ponad 60 lat kształci młodzież na różnych kierunkach zawodowych. Przeznaczona jest dla uczniów z orzeczoną niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim.
Obecnie oferujemy następujące trzyletnie kierunki kształcenia zawodowego:
- cukiernik
- kucharz
- piekarz
- fryzjer
- ogrodnik
- stolarz
- mechanik pojazdów samochodowych
- magazynier logistyk
- pracownik obsługi hotelowej
- kelner
Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych i życzliwych młodzieży nauczycieli. W czasie cyklu kształcenia uczniowie realizują materiał obejmujący kształcenie ogólne oraz zajęcia teoretyczne i praktyczne właściwe dla specyfiki wybranego zawodu.
Zajęcia ogólnokształcące odbywają się w salach lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne pomoce dydaktyczne, natomiast kształcenie zawodowe w pracowniach specjalistycznych. Uczniowie korzystają również z trzech pracowni komputerowych.
Ogromnym zainteresowaniem naszych uczniów cieszy się biblioteka z dużym i ciekawym księgozbiorem. Mieści się w niej także Centrum Multimedialne wraz z wypożyczalnią płyt CD i DVD.
Szkoła dysponuje nowoczesną salą gimnastyczną z różnorodnym sprzętem sportowym, siłownią i salą relaksacyjno-rehabilitacyjną. Zajęcia wychowania fizycznego odbywają się również na boiskach szkolnych. Tak dobre warunki przekładają się na sukcesy sportowe naszych wychowanków.
Dla wygody uczniów większość zajęć praktycznych odbywa się na miejscu, w Warsztatach Szkolnych. W celu łatwiejszej adaptacji zawodowej, niektóre kierunki (piekarz, cukiernik, mechanik samochodowy) mają również zorganizowaną praktykę w zakładach pracy.
W trosce o dostosowanie naszej oferty do potrzeb rynku pracy jesteśmy w stanie uruchomić kolejne kierunki kształcenia, w zależności od zainteresowania kandydatów.
Dla uczniów zamiejscowych zapewniamy miejsca w internacie. Wszyscy chętni mogą korzystać z tanich i smacznych posiłków w naszej stołówce.
Zajęcia praktyczne
Pracownie do zajęć praktycznych wyposażone są w nowoczesne maszyny i pomoce dydaktyczne. W celu łatwiejszej adaptacji zawodowej dla wszystkich uczniów organizowane są okresowe praktyki w zakładach pracy, gdzie uczniowie zapoznawani są z organizacją pracy, parkiem maszynowym i przebiegiem procesu produkcyjnego zakładu. Z wieloma zakładami utrzymujemy stałe kontakty, młodzież znajduje tam zatrudnienie po ukończeniu szkoły.
Kształcenie zawodowe organizowane jest również w zakładach pracy lub u rzemieślników.
Po ukończeniu trzyletniego cyklu kształcenia młodzież ma możliwość przystąpienia do egzaminów. Pierwszy z nich to egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie organizowany przez OKE w Krakowie, drugi zaś to egzamin czeladniczy organizowany przez Izbę Rzemieślniczą w Lublinie.
KELNER
Kelner to osoba odpowiedzialna za obsługę gości w restauracji, barze czy kawiarni. Stanowi wizytówkę lokalu, w którym pracuje – odpowiada za powitanie oraz kontakt z klientami.
Cele i efekty kształcenia, zdobywana wiedza i umiejętności
Kelner jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: sporządzania potraw i napojów w części handlowo-usługowej zakładu gastronomicznego, wykonywania czynności związanych z obsługiwaniem gości, rozliczania usług kelnerskich. Poza samą obsługą gości, do kelnera należy: stosowanie metod i technik podawania potraw, napojów, posiłków z zastosowaniem różnych stylów obsługi, stosowanie bielizny stołowej, zastawy stołowej, sztućców, elementów dekoracyjnych, podawanie dań w jak najbardziej atrakcyjnej i wyszukanej formie, niejednokrotnie również udekorowanie stołu, posługiwanie się językiem obcym podczas wykonywania czynności zawodowych. Do kelnera, który jednocześnie wykonuje obowiązki barmana należy sporządzanie napojów zgodnie z recepturami, dbanie o wybór składników najlepszej jakości, właściwe przechowywanie produktów, dbanie o należytą konserwację wszelkich urządzeń i sprzętu stosowanego w produkcji gastronomicznej i obsłudze gości.
Nauka zawodu odbywa się w trakcie zajęć: teoretycznych - przedmioty ogólnokształcące i zawodowe oraz praktycznych - w Warsztatach Szkolnych i zakładach pracy. Zajęcia praktyczne prowadzone są w sali obsługi konsumenta, w stołówce szkolnej i pracowni garmażeryjnej oraz w zakładach pracy.
Po ukończeniu 3 lat nauki każdy uczeń może zdawać egzamin organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i uzyskać dyplom wykwalifikowanego pracownika.
Możliwości zatrudnienia po uzyskaniu kwalifikacji:
Miejscem pracy kelnera są różnego rodzaju lokale gastronomiczne takie jak: restauracje, puby, kawiarnie ale także centra konferencyjne, hotele, sale bankietowe, firmy cateringowe, ośrodki wypoczynkowe, sanatoria, domy weselne i in.
MAGAZYNIER - LOGISTYK
Cele i efekty kształcenia, zdobywana wiedza i umiejętności
W wyniku kształcenia w zawodzie magazynier-logistyk uczeń zdobędzie wiedzę i umiejętności w zakresie: planowania, organizowania, kierowania i kontrolowania przemieszczania towarów od producenta do konsumenta. Do podstawowych zadań magazyniera-logistyka należy również przyjmowanie towarów do magazynu, wydawanie towarów z magazynu na podstawie dowodów rozchodowych, prawidłowe oznakowanie składowanych towarów, przestrzeganie terminów ważności i trwałości towarów oraz terminów zwrotu opakowań, prowadzenie dokumentacji magazynowej przy użyciu programów komputerowych lub metodami tradycyjnymi. Ponadto wybór procedury zakupów oraz wybór dostawców i towarów. Nauka zawodu odbywa się w trakcie zajęć: teoretycznych - przedmioty ogólnokształcące i zawodowe oraz praktycznych w Warsztatach Szkolnych i w zakładach pracy. Po ukończeniu 3 lat nauki każdy uczeń może zdawać egzamin organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i uzyskać dyplom wykwalifikowanego pracownika.
Możliwości zatrudnienia po uzyskaniu kwalifikacji:
- firmy logistyczne, produkcyjne, posiadajace różne typy magazynów,
- sklepy, hurtownie, składy, firmy handlowe różnych branż,
- centra logistyczne,
- firmy spedycyjne
Magazynier – logistyk jest jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów w dzisiejszych czasach.
PRACOWNIK OBSŁUGI HOTELOWEJ
Cele i efekty kształcenia, zdobywana wiedza i umiejętności
Pracownik obsługi hotelowej jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: utrzymywania czystości i porządku w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie, przygotowywania i podawania śniadań, organizowania usług dodatkowych w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie. Ponadto to zawód, który umożliwia poznanie zasad funkcjonowania wszystkich działów hotelu, wykonywanie prac gospodarczych a także dbanie o estetykę budynku i jego otoczenia, pielęgnowanie roślin ozdobnych lub przyległych terenów zieleni. Absolwent zdobędzie przygotowanie zawodowe w zakresie: obsługi gości wyjeżdżających, przebywających i przyjeżdżających do hotelu, utrzymywania czystości i porządku w jednostkach mieszkalnych, organizacji usług, np. konferencji, wesel, eventów. Nauka zawodu odbywa się w trakcie zajęć: teoretycznych - przedmioty ogólnokształcące i zawodowe oraz praktycznych w Warsztatach Szkolnych oraz w obiektach świadczących usługi hotelarskie na terenie Lublina (sali obsługi konsumenta szkoły i pracowni garmażeryjnej oraz zakładach pracy). Po ukończeniu trzech lat nauki każdy uczeń może zdawać egzamin organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i uzyskać dyplom wykwalifikowanego pracownika hotelarstwa.
Uzyskanie kwalifikacji pracownika obsługi hotelowej umożliwia m.in.:
- pracę w obiektach noclegowych w kraju i za granicą (hotelach, motelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, sanatoriach, na statkach pasażerskich, promach itp.) w działach: spa i wellness, części noclegowej organizacji konferencji i spotkań biznesowych,
- pracę w biurach podróży,
- otworzenie własnej działalności gospodarczej w zakresie usług hotelarskich.
CUKIERNIK
Wypiek ciast, ciasteczek, tortów to główne zajęcie uczniów w czasie zgłębiania tajników tego zawodu. Szczycimy się tym, że nasze wyroby produkowane są tradycyjnymi metodami wyłącznie z naturalnych produktów (nie zawierają konserwantów). Młodzież tego kierunku rywalizuje z kolegami ze szkół ogólnodostępnych, często zajmując wysokie miejsca, w konkursach wojewódzkich i ogólnopolskich ("Turniej Cukierniczy im. Wojciecha Kandulskiego", "Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik"). Dla najlepszych uczniów w zawodzie cukiernik organizowane są wyjazdy zagraniczne (m. in. Włochy, Portugalia).
KUCHARZ
Na tym kierunku kształcenia uczniowie zdobywają wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne z zakresu sposobów sporządzania różnorodnych potraw, jak i obsługi konsumenta. Zajęcia praktyczne prowadzone są w stołówce Ośrodka i pracowni garmażeryjnej. Nasza szkoła współpracuje z kilkoma zakładami pracy, w których uczniowie zgłębiają tajniki wybranego przez siebie zawodu. Możemy również pochwalić się udziałem naszych uczniów w konkursach branżowych, m. in. "Wojewódzki Konkurs Wiedzy Gastronomicznej" , w tym konkursach na szczeblu wojewódzkim.
PIEKARZ
Produkcja pieczywa wymaga nie tylko bardzo dobrego przygotowania lecz również siły fizycznej, co nie oznacza jednak, że jest to zawód wyłącznie dla chłopców. Praca w piekarni jest najlepszą formą poznania zawodu piekarza. Dlatego nauka zawodu na tym kierunku odbywa się w piekarniach rozsianych na terenie Lublina i najbliższych okolicach. W czasie zajęć teoretycznych w szkole uczniowie poznają sposoby formowania nowych wyrobów, sprawdzają wydajność receptur, dokonują obliczeń i kalkulacji.
Najlepsi uczniowie po zakończeniu nauki przystępują do egzaminu czeladniczego lub składają egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Część uczniów otrzymuje zatrudnienie w piekarniach, w których odbywali praktykę.
Z dumą możemy pochwalić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami w regionalnych, a nawet ogólnopolskich konkursach, takich jak "Ogólnopolski Turniej na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Piekarz", "Ogólnopolski Konkurs Piekarski im. Anny Butki", gdzie nasi uczniowie wyprzedzali uczniów szkół ogólnodostępnych. W ostatnich latach nasi uczniowie otrzymywali również stypendia, m.in. Prezydenta Miasta Lublin, Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Lubelskiego . Mieli również okazję doskonalić swoje umiejętności zawodowe na zagranicznych praktykach. Nie bez znaczenia są także dobre wyniki egzaminów zewnętrznych naszych absolwentów.
FRYZJER
Tworzenie pięknych fryzur i zachwycających kolorów oraz pielęgnacja włosów wymagają ogromnej wiedzy oraz czasu. Atrakcyjne fryzury wymagają warsztatu, na który składają się rzetelna wiedza i umiejętności, które możesz zdobyć ucząc się w naszej szkole.
Fryzjerzy, podczas trzyletniej nauki na zajęciach, przede wszystkim przygotowują się do egzaminu zawodowego zdobywając niezbędną wiedzę i umiejętności. Zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywają się w odpowiednio wyposażonych pracowniach na terenie szkoły. Uczniowie podczas zajęć tworzą również stylizacje dla aktorów ze szkolnego teatru oraz angażują się w różnorodne uroczystości kreując wspaniałe fryzury i szlifując swoje umiejętności zawodowe w pracy z klientem. W pracy fryzjera ważne jest, aby być na bieżąco z obowiązującymi trendami, dlatego co roku odwiedzamy Międzynarodowe Targi Fryzjerskie w Warszawie.
Nie wystarczy tylko talent i pasja, jeśli chcesz być dobrym fryzjerem. Musisz nauczyć się technik strzyżenia, koloryzacji, pielęgnacji, które poznasz u nas w szkole na kierunku fryzjer zdobywając kwalifikacje w zawodzie FRK.01. Zapraszamy!
OGRODNIK
Nigdzie nie można nauczyć się cierpliwości i szacunku dla własnej pracy, jak na kierunku ogrodnik terenów zieleni. Żmudne pielenie, sianie, przesadzanie, podlewanie, przycinanie - to codzienne czynności naszych ogrodników. Ogromny teren wokół Ośrodka oraz kilometry parapetów wewnątrz to „poligon do ćwiczeń”. Nawet okres zimowy nie jest wytchnieniem w pracy, wtedy powstają kompozycje z suszonych kwiatów, stroiki i palmy wielkanocne. Zimą przygotowywane są rozsady, wysadzane są sadzonki, by szkoła była zielona i kwitnąca. Na efekty pracy ogrodniczej trzeba długo czekać, jednak zawsze są imponujące... Zobaczcie sami!
STOLARZ
Każdy lubi ładne przedmioty, jednak niewiele osób wie, ile trzeba włożyć pracy w powstanie np. ładnego mebla. Fachowcami od tego są oczywiście stolarze. Przygotowanie drewna, cięcie bali na deski, toczenie, rzeźbienie elementów ozdobnych, klejenie, zbijanie, malowanie, lakierowanie - to czynności, które codziennie wykonują uczniowie w warsztatach stolarskich.
Meble, które opuszczają stolarnie często trafiają do pracowni tapicerskiej, gdzie są „ubierane w szaty”. Tu fotele, tapczany, krzesła, wersalki powlekane są materiałem. Jest również miejscem, do którego trafiają meble z internatu naszego Ośrodka, gdzie po renowacji odzyskują blask!
MECHANIK POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH
Po polskich drogach jeździ coraz więcej aut. Są one z roku na rok szybsze i bardziej zaawansowane technologicznie. Do obsługiwania i naprawiania tych samochodów potrzeba więc dobrych mechaników.
Od roku szkolnego 2011/2012 w naszej placówce chłopcy zdobywają ten potrzebny i poszukiwany na rynku pracy zawód. Zajęcia praktyczne uczniowie odbywają w znanej na Lubelszczyźnie firmie CARRARA, która prowadzi Stacje Obsługi i Salony Sprzedaży samochodów RENAULT i FORD. Uczniowie uczący się w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych realizują naukę zajęć praktycznych w nowoczesnej stacji FORD, gdzie zdobywają wiedzę i umiejętności.