Poznaj Polskę - wycieczka na Warmię
Podczas wycieczki na Warmię zrealizowane zostały punkty w ramach zakresów tematycznych „Kultura i dziedzictwo narodowe” oraz „Śladami kard. Stefana Wyszyńskiego”. Dzięki temu uczniowie poznali wybrane miejsca szczególnie ważne dla historii, kultury i religii Polski.
W pierwszym dniu, przemierzając pola Grunwaldu, poznali historię zwycięskiej bitwy z 1410 r., zobaczyli zespół pomnikowy oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem; uczestniczyli także w projekcji filmu pt. „Krzyżacy”. W drugim dniu wycieczki uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim i wysłuchali historii o jego mieszkańcach (m.in. Mikołaju Koperniku i Ignacym Krasickim).
Kolejnym przystankiem był Stoczek Klasztorny z sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju i miejscem internowania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, biskupa związanego z ziemią lubelską. Było to miejsce szczególnej pamięci o walczącym narodzie ukraińskim i modlitwy o pokój. Dzień zakończyła przyrodniczo-biblijna wędrówka szlakiem Kalwarii Warmińskiej w Głotowie, zbudowanej w XIX wieku na wzór kalwarii jerozolimskiej.
W ostatnim dniu wycieczki uczniowie zwiedzili sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie i poznali historię objawień Maryi, która w 1877 r. ukazała się miejscowym dziewczynkom i rozmawiała z nimi po polsku. To jedyne miejsce w naszej Ojczyźnie, gdzie objawienia Matki Bożej zostały oficjalnie potwierdzone przez Kościół. Ostatnim etapem wyjątkowej lekcji historii była wizyta na zamku krzyżackim w Nidzicy. Pamiątką ze szkolnej wycieczki są własnoręcznie wykonane przez uczniów albumy ze zdjęciami i opisami odwiedzonych miejsc.
Opracowanie i zdjęcia: Katecheci
Opublikował: Jacek Słupczyński