Wiosenny Piknik Rodzinny

Wiosenny Piknik RodzinnyWiosenny Piknik Rodzinny to już tradycja w Szkole Przysposabiającej do Pracy. Niestety, przez dwa lata trwającej pandemii i obostrzeń z nią związanych, nie mogliśmy go zorganizować. Dnia 10 czerwca powróciliśmy do przerwanej tradycji – szczególnie, że obecny rok poświęcony jest wyjątkowej osobie – patronce szkolnictwa specjalnego – Marii Grzegorzewskiej. W tym roku przypada rocznica 100-lecia jej urodzin.

Była to wyjątkowa kobieta. Kochała dzieci i bolało ją, że nie wszystkie mogą się kształcić, rozwijać swoje zdolności, talenty, uczestniczyć w życiu społecznym. Dzięki niej zaczęły powstawać szkoły specjalne dla „niezwykłych” dzieci, które dzięki odpowiednio dobranym metodom nauczania mogą się rozwijać i osiągać sukcesy. Mamy nadzieję, że nie zawiedliśmy naszej patronki i z programu, który przygotowaliśmy, byłaby dumna.

Hasłem tegorocznego pikniku było: „W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH”. Są sklepy ze zdrową żywnością, lecz ze zdrowiem nie ma, musimy o nie zadbać sami. W programie artystycznym, w scenkach teatralnych przedstawiliśmy choroby jakie mogą nas spotkać, jeśli odpowiednio o siebie nie zadbamy. I tak chory kotek, z wiersza Stanisława Jachowicza pod tym samym tytułem, cierpiał na obżarstwo. Pewna Katarzyna, z wiersza „Katar”, zaraziła swoim przeziębieniem całe miasto. Także trzy przedziwne duchy: Duch Ślepuch, Obłędny Rycerz i Zmęczony Torreador zgłosiły się do lekarza ze swoimi dolegliwościami.Wiosenny Piknik Rodzinny Długi czas oczekiwania na przyjęcie u doktora spowodował, że udzielali sobie rad dotyczących ich zdrowia. Niestety zastosowanie się do nich przyniosło odwrotny skutek do zamierzonego. Ponowna wizyta u doktora była konieczna, a recepta prosta: duża dawka ruchu, mniej czasu spędzonego przy komputerze i odpowiednia dieta składająca się ze sporej ilości warzyw i owoców. Zalecenia poprawiły stan zdrowia trzech duchów. Dowiedzieliśmy się także, że zamiast chodzić do lekarza można wybrać się na targ, gdzie czekają na nas zdrowe warzywa, których nazwy odgadywaliśmy wspólnie z naszymi gośćmi. Tak więc, żeby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać, bo gdy o tym zapominamy, to czekają nas kłopoty. Możemy nawet zapomnieć, gdzie podziały się nasze codziennie używane przedmioty. Przekonał się o tym pewien pan Hilary z wiersza Juliana Tuwima pt.: „Okulary”. Po tych wszystkich perypetiach w dobry nastrój wprowadziła nas marchewka, która zaprosiła wszystkie warzywa i nas widzów, na swoje urodziny. Podziwialiśmy również występ GOŚCI SPECJALNYCH - członków Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Camino”, którzy zaprezentowali się w tańcu hiphopowym. To grupa taneczna składająca się z uczniów naszej szkoły, którzy rozwijają swoje talenty także poza murami placówki.

Wiosenny Piknik RodzinnyWiosenny Piknik Rodzinny

Wiosenny Piknik RodzinnyWiosenny Piknik Rodzinny

Staraliśmy się nie zawieść naszej patronki Marii Grzegorzewskiej. Młodzież nie tylko zaprezentowała swoje talenty artystyczne, ale w trakcie roku szkolnego brała udział w konkursach tematycznych, wykazując się wiedzą i umiejętnościami. Piknik był bardzo dobrym momentem do wręczenia nagród za wysiłki i dokonania w konkursie wiedzy o Lublinie i czytelnictwie. To nie był koniec atrakcji. Młodzież, aby uczcić trzy rodzinne święta: Dzień Matki, Dzień Dziecka i nadchodzący Dzień Ojca, przygotowała część artystyczną specjalnie dla rodziców. Były życzenia, wiersze i piosenki w wykonaniu uczniów. Po zakończeniu części artystycznej wszyscy udali się na tereny rekreacyjne Ośrodka, aby przy pomysłowo udekorowanych stolikach zjadać przygotowane smakołyki, pić dietetyczne napoje, cieszyć się ładną pogodą, spotkaniami z młodzieżą i ich nauczycielami w swobodnej atmosferze, podziwiać przygotowane na zajęciach przysposobienia do pracy prezenty i bawić się wraz z animatorami ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Absolwent”.

Wiosenny Piknik Rodzinny to bardzo duże przedsięwzięcie. W jego przygotowaniu brali udział wszyscy nauczyciele szkoły przysposabiającej do pracy, rodzice kilkorga uczniów, asystenci osób niepełnosprawnych, pracownicy obsługi oraz uczniowie szkoły branżowej z kierunku kelner i kucharz pod opieką swoich nauczycieli. Tylko dzięki bardzo dobrej współpracy tych wszystkich osób przedsięwzięcie się udało.

Zobaczcie i oceńcie sami… Miłego oglądania :-)

Wiosenny Piknik RodzinnyWiosenny Piknik Rodzinny

Wiosenny Piknik RodzinnyWiosenny Piknik Rodzinny

Wiosenny Piknik RodzinnyWiosenny Piknik Rodzinny

Wiosenny Piknik RodzinnyWiosenny Piknik Rodzinny

Wiosenny Piknik RodzinnyWiosenny Piknik Rodzinny

Wiosenny Piknik RodzinnyWiosenny Piknik Rodzinny

Wiosenny Piknik RodzinnyWiosenny Piknik Rodzinny

Wiosenny Piknik RodzinnyWiosenny Piknik Rodzinny

Wiosenny Piknik RodzinnyWiosenny Piknik Rodzinny

Wiosenny Piknik RodzinnyWiosenny Piknik Rodzinny

Opracowanie: B. Kukiełka
Zdjęcia: W. Tkaczyk (uczennica), M. Mróz, J. Słupczyński
Opublikował: J. Słupczyński

Kontakt

Mail: poczta@sosw1.lublin.eu

Centrala: (81) 747-66-68  FAX wew. 11

Sekretariat: (81) 747-50-75

Warsztaty Szkolne: (81) 748-18-22

Warsztaty Terapii: (81) 748-18-66

Dom Samopomocy "Absolwent": (81) 747-57-99

Zespół psych - ped

Pedagog: Marzena Łońska

(81) 747-66-68 wew.35

Psycholog Katarzyna Siedlecka: wew.26

Pedagog Beata Nowakowska: wew.40

Psycholog Monika Gajewska: wew.40

sprawdź godziny pracy