Człowiek jest tym, co je

Człowiek jest tym, co je     Człowiek jest tym, co je. Jest to przesłanie bardzo mądrego, niemieckiego dziewiętnastowiecznego filozofa Ludwiga Feuerbacha. Stwierdził on, że ludzkie funkcjonowanie i myślenie jest ściśle związane z pożywieniem człowieka. Wówczas był to dość zaskakujący pogląd, który obecnie znalazł swoje potwierdzenie. Jego filozofia głosiła, że ,,otwarte usta ,,stanowią” wrota w głąb natury”. Filozof udowadniał, że wiodącym symptomem sposobu myślenia człowieka jest dieta. Uważał, że jeśli jesz byle co, to i myślisz byle jak, albowiem ,,w pałacu myśli się inaczej niż w chacie”. Nie będąc lekarzem ani dietetykiem udowodnił, że to, co włożymy do organizmu w postaci dobrego pożywienia, zaowocuje zdrowym ciałem.

     Dowiedziono naukowo, że ciało człowieka ulega ciągłym zmianom, wymieniając komórki z zawrotną szybkością. W ciągu doby zmienia się około 60 miliardów komórek budowanych z tego, co organizm otrzymuje. „Kształtujesz jakość jego komórek dzięki materiałowi, takiemu jak spożywany przez ciebie pokarm i wypijana woda. Kiedy jesz wysokiej jakości pokarm, twoje ciało ma surowiec, dzięki któremu może zbudować wysokiej jakości białka będące molekularnym budulcem komórek. Kiedy jesz pokarm złej jakości, ciało dostaje kiepski materiał do budowy nowych białek. Gdy w pożywieniu brakuje ważnych składników odżywczych, twoje ciało jest zmuszone do kompromisów, a te mogą w końcu poczynić wiele szkód dla twojego zdrowia” – można przeczytać w książce Myśli to materia dra Dawsona Churcha.

    Nie bez znaczenia jest również to, że współcześnie środowisko, w którym przyszło nam żyć, jest mniej lub bardziej skażone. Odnosząc się do wyżej przytoczonego poglądu doktora Dawsona Churcha fakt ten wpływa na ,,wewnętrzną” budowę ciała człowieka. Ponadto czynników, które ujemnie wpływają na człowieka, a z którymi człowiek ma do czynienia każdego dnia, którymi się otacza, bez których niemożliwe jest jego funkcjonowanie w dobie XXI wieku, jest wiele. Na znaczną ich część człowiek nie ma wpływu, a jeżeli – to bardzo niewielki, bo czy można obecnie normalnie funkcjonować bez zdobyczy rozwoju elektroniki i innych nowoczesnych technologii?

     Idąc do biura nie mamy wpływu na to, że musimy usiąść przed monitorem komputera, w którym zgromadzone są niezbędne w naszej pracy dane. Na to, że pandemia zamknęła wszystkich w domach – łącznie z dziećmi - z komputerami, telefonami komórkowymi i wieloma innymi dobrodziejstwami rozwoju technologii, również nic nie możemy poradzić. Nie mamy innego wyjścia jak tylko respektować otaczającą nas rzeczywistość i dostosować się do wytycznych.

     Jest jednak coś, o czym człowiek może sam decydować, nawet w dobie pandemii czy przy bardzo intensywnym rozwoju myśli technologicznych. Może bowiem mieć pod całkowitą kontrolą to, co je. Może dobierać swoje codzienne posiłki, kontrolować codzienne zakupy, mieć kontrolę nad jakością swojego jedzenia. Kontrola tego, co zjemy pozwoli nam, zgodnie z poglądem doktora Dawsona Churcha, wpływać na ,,wewnętrzną” budowę naszego ciała. Zdrowa żywność zapewni właściwe funkcjonowanie naszego umysłu, zaś ,,śmieciowe” jedzenie będzie skutkować podejmowaniem nieprzemyślanych decyzji i ogólną dysfunkcją umysłową. Prowadzi to do zatrważających danych mówiących o tym, że we współczesnym świecie jest coraz więcej osób otyłych, a jednocześnie coraz więcej niedożywionych. Coraz więcej osób umiera w młodym wieku z powodu chorób takich jak cukrzyca czy choroby serca. Coraz więcej osób młodych cierpi na różnego rodzaju przewlekłe schorzenia prowadzące do śmierci. A wszystko to z powodu nieodpowiedniego odżywiania się.

     Podsumowując można stwierdzić, że zgodnie z filozofią Ludwiga Feuerbacha ,,Człowiek jest tym, co je”.

Opracowanie: Monika Wieczorek-Konarska
Opublikował: Jacek Słupczyński

 

     Bibliografia:

1. Dawson Ch. (2019) Myśli to materia. Szokujące odkrycia o tym, jak Twój mózg tworzy materialną rzeczywistość, Studio Astropsychologii.

2. Global health: time for radical change? (2020) The Lancet, Volume 396, Number 10258.

3. Czasopismo naukowe Lancet, październik 2020.

Kontakt

Mail: poczta@sosw1.lublin.eu

Centrala: (81) 747-66-68  FAX wew. 11

Sekretariat: (81) 747-50-75

Warsztaty Szkolne: (81) 748-18-22

Warsztaty Terapii: (81) 748-18-66

Dom Samopomocy "Absolwent": (81) 747-57-99

Zespół psych - ped

Pedagog: Marzena Łońska

(81) 747-66-68 wew.35

Psycholog Katarzyna Siedlecka: wew.26

Pedagog Beata Nowakowska: wew.40

Psycholog Monika Gajewska: wew.40

sprawdź godziny pracy