Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości AutyzmuŚwiatowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada na 2 kwietnia każdego roku. W związku z tym chcemy podzielić się kilkoma faktami na temat tego zaburzenia. Mimo, że od lat występuje, wciąż nasza wiedza nie jest jeszcze wystarczająca. Zachęcamy do przeczytania!

Autyzm nie jest chorobą, a zaburzeniem, które trwa całe życie. Wczesna interwencja terapeutyczna może sprawić, że dziecko pokona ograniczenia wynikające z zaburzenia. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku będzie ona tak samo skuteczna. Oznacza jednak, że w każdym przypadku terapia może znacznie poprawić stan dziecka.

W rozwoju dzieci z autyzmem występuje często upodobanie do niezmienności, lecz nie jest to kryterium niezbędne. Z biegiem czasu wiele dzieci dobrze akceptuje zmiany, potrafi się adaptować do nowych warunków. Pewną rolę ogrywają tu też cechy osobnicze i nasilenie zaburzenia.

Często dzieci są zainteresowane zabawą, ale przeważnie stoją nieco z boku, próbują włączać się do zabawy, która polega przeważnie na wspólnym bieganiu, aktywności fizycznej. Nie są jednak gotowe podjąć bez przygotowania zabawy symbolicznej (w udawanie).

Z przeprowadzonych badań statystycznych wynika że znacznie częściej spektrum autyzmu występuje u chłopców niż u dziewczynek.

Z autyzmu się nie wyrasta jednak wiele osób z diagnozą pod wpływem terapii może nauczy się żyć samodzielnie i być szczęśliwym.

Osoby z autyzmem faktycznie mogą wykazywać ponadprzeciętne umiejętności w konkretnej, wąskiej dziedzinie. Często jest to wyjątkowa pamięć do szczegółów, dzięki której autystyk bez problemu wyrecytuje rozkład jazdy autobusów, przepisy z obszernej książki kucharskiej czy zapamięta szczegóły związane z wybraną, interesującą go dziedziną. Często odbywa się to jednak kosztem umiejętności miękkich, związanych z przystosowaniem do życia w społeczeństwie. Predyspozycje związane z łatwym opanowywaniem szczegółów dla osób z autyzmem mogą jednak okazać się wyjątkowo wartościowe w kontekście wykonywania konkretnych zawodów.

(strony pomocnicze: psychomedic, autyzm.org.pl)

Opracowanie: Anna Bukowska
Karolina Lackowska
Aleksandra Mazurkiewicz
Jakub Józwik

Opublikował:Jarosław Rejak

Kontakt

Mail: poczta@sosw1.lublin.eu

Centrala: (81) 747-66-68  FAX wew. 11

Sekretariat: (81) 747-50-75

Warsztaty Szkolne: (81) 748-18-22

Warsztaty Terapii: (81) 748-18-66

Dom Samopomocy "Absolwent": (81) 747-57-99

Zespół psych - ped

Pedagog: Marzena Łońska

(81) 747-66-68 wew.35

Psycholog Katarzyna Siedlecka: wew.26

Pedagog Beata Nowakowska: wew.40

Psycholog Monika Gajewska: wew.40

sprawdź godziny pracy