Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada na 2 kwietnia każdego roku. W związku z tym chcemy podzielić się kilkoma faktami na temat tego zaburzenia. Mimo, że od lat występuje, wciąż nasza wiedza nie jest jeszcze wystarczająca. Zachęcamy do przeczytania!
Autyzm nie jest chorobą, a zaburzeniem, które trwa całe życie. Wczesna interwencja terapeutyczna może sprawić, że dziecko pokona ograniczenia wynikające z zaburzenia. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku będzie ona tak samo skuteczna. Oznacza jednak, że w każdym przypadku terapia może znacznie poprawić stan dziecka.
W rozwoju dzieci z autyzmem występuje często upodobanie do niezmienności, lecz nie jest to kryterium niezbędne. Z biegiem czasu wiele dzieci dobrze akceptuje zmiany, potrafi się adaptować do nowych warunków. Pewną rolę ogrywają tu też cechy osobnicze i nasilenie zaburzenia.
Często dzieci są zainteresowane zabawą, ale przeważnie stoją nieco z boku, próbują włączać się do zabawy, która polega przeważnie na wspólnym bieganiu, aktywności fizycznej. Nie są jednak gotowe podjąć bez przygotowania zabawy symbolicznej (w udawanie).
Z przeprowadzonych badań statystycznych wynika że znacznie częściej spektrum autyzmu występuje u chłopców niż u dziewczynek.
Z autyzmu się nie wyrasta jednak wiele osób z diagnozą pod wpływem terapii może nauczy się żyć samodzielnie i być szczęśliwym.
Osoby z autyzmem faktycznie mogą wykazywać ponadprzeciętne umiejętności w konkretnej, wąskiej dziedzinie. Często jest to wyjątkowa pamięć do szczegółów, dzięki której autystyk bez problemu wyrecytuje rozkład jazdy autobusów, przepisy z obszernej książki kucharskiej czy zapamięta szczegóły związane z wybraną, interesującą go dziedziną. Często odbywa się to jednak kosztem umiejętności miękkich, związanych z przystosowaniem do życia w społeczeństwie. Predyspozycje związane z łatwym opanowywaniem szczegółów dla osób z autyzmem mogą jednak okazać się wyjątkowo wartościowe w kontekście wykonywania konkretnych zawodów.
(strony pomocnicze: psychomedic, autyzm.org.pl)
Opracowanie: Anna Bukowska
Karolina Lackowska
Aleksandra Mazurkiewicz
Jakub Józwik
Opublikował:Jarosław Rejak