„Jesień słowem malowana"

„Jesień słowem malowana"Poezja dziecięcej radości i młodzieńczych marzeń

Ta piękna pora roku kojarzy się ze wspaniałym kolorowym krajobrazem, obfitymi zbiorami, a także z chłodem, deszczem, wiatrem. Jednak jesień jest też tą porą roku, która wymusza na człowieku chwile zadumy i refleksji nad przemijaniem. I właśnie w podobnym nastroju młodzież z naszej szkoły recytowała wiersze na tegorocznym XVIII Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim -Poezja dziecięcej radości i młodzieńczych marzeń pod hasłem ''Jesień słowem malowana". Konkurs odbył się 28 listopada 2019 r. we Włodawie. Do rywalizacji przystąpiło 31 uczniów, podzielonych na dwie kategorie wiekowe. Piękna, sugestywna i wyrazista interpretacja wierszy naszych uczniów spotkała się z uznaniem jury.

Oto wyniki:

  • Paweł Wójtowicz - II miejsce
  • Ewa Chmielewska, Milena Paździor - III miejsce
  • Wioleta Lisiecka – specjalne wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy!

„Jesień słowem malowana"„Jesień słowem malowana"

Jerzy Górnicki

Jesień

To nie tylko liście z wolna żółkniejące,
to dzień coraz krótszy w mgłach zalegający,
to jeszcze powietrze ciepłe i w słońcu zagrzane,
choć wczesny wieczór chłodzi, zlewając szampanem
drobnych kropelek rosy świat oblepiających.

To zapach kukurydzy na ogniu gorącym,
swąd traw wypalanych i ziemi stygnącej,
co ciepły, zmęczony oddech w dostatku urodzaju
śle ludziom gospodarnym, a oliwnym gajom
gałązkę mirtu wszczepia w drzewo odrodzenia.

To pora refleksji w adwentowym zmroku,
gdy deszcz i wiatr za tobą, a ty szukasz kroku,
kroku nadziei, co pośród miliona wybieganych
w deszczu i glinie, pozostał parawanem,
za którym skryłeś radość i nadzieję życia.

„Złota, dojrzałością pachnąca jesień. Najpiękniejsza z pór roku, zadumana pogodną zadumą zrozumienia i ciszy, wspaniała w mądrym uśmiechu do opadających z niej złotych i purpurowych liści, w uśmiechu do przemijającego porywu wiosennej młodości i rozkwitu lata. Najmądrzejsza z pór roku, zapatrzona w głębię tajemnic natury, spokojna, że znowu przyjdzie kwiecisty szych wiosny i znowu bujna radość lata, by przygotować jej odwieczny powrót.”

T. Dołęga - Mostowicz „Ostatnia brygada”

Opracowanie: Maria Poleszak
Opublikował: Jarosław Rejak

Kontakt

Mail: poczta@sosw1.lublin.eu

Centrala: (81) 747-66-68  FAX wew. 11

Sekretariat: (81) 747-50-75

Warsztaty Szkolne: (81) 748-18-22

Warsztaty Terapii: (81) 748-18-66

Dom Samopomocy "Absolwent": (81) 747-57-99

Zespół psych - ped

Pedagog: Marzena Łońska

(81) 747-66-68 wew.35

Psycholog Katarzyna Siedlecka: wew.26

Pedagog Beata Nowakowska: wew.40

Psycholog Monika Gajewska: wew.40

sprawdź godziny pracy