Ogrodnicy na Lubelskim Festiwalu Nauki

Ogrodnicy na Lubelskim Festiwalu NaukiKlasy ogrodnicze uczestniczyły we wrześniu w Lubelskim Festiwalu Nauki zorganizowanym na Uniwersytecie Przyrodniczym. Przyszli ogrodnicy mieli okazję przejrzeć Polską Czerwoną Księgę Roślin podczas prezentacji - wykładu zatytułowanego „Jak pomóc zagrożonym gatunkom rozpocząć wszystko od nowa”. Dowiedzieli się jak zasilić populację wierzy lapońskiej i borówkolistnej, rosiczki oraz aldrowandy pęcherzykowatej. Oglądali hodowle tych rośli na agarze i w ziemi rozmnażanych metodą in vitro.
Uczestniczyli w zajęciach w laboratorium chemicznym pt.: „Tempo przemieszczania się zanieczyszczeń w środowisku.”, wykonywali doświadczenia związane z właściwościami sorpcyjnymi gleb polegającymi na zatrzymywaniu w niej cząstek stałych, niektórych gazów i par, a zwłaszcza różnych związków chemicznych i jonów. Zaznajomili się ze skalą pH w codziennym życiu oraz znaczeniem fosforu w rozwoju kwiatów i owoców i systemu korzeniowego.
Czy jest prawdą stwierdzenie, że jesteśmy tym co jemy, dowiedzieli się uczniowie uczestnicząc w projekcie pt.: „Jak w prosty sposób ocenić jakość biologiczną środowiska glebowego?”. Poprzez oznaczanie wybranych parametrów właściwości biologicznych środowiska glebowego przydatnych do monitoringu i oceny jego stanu, uświadomili sobie trafność tego stwierdzenia.
Ogrodnicy na Lubelskim Festiwalu NaukiW projekcie „Jarmuż – stare zapomniane warzywo o właściwościach prozdrowotnych” uczniowie zapoznali się ze składem chemicznym i właściwościami prozdrowotnymi jarmużu - warzywa znanego już w starożytnej Grecji i Rzymie. Wśród roślin kapustowatych to właśnie on zawiera najwięcej potasu, beta-karotenu, żelaza, wapnia, niacyny oraz witamin A, B1, B2, E i C. O prozdrowotnych właściwościach tego warzywa stanowi przede wszystkim aktywność przeciwutleniająca, przeciwzapalna i przeciwnowotworowa. Ich źródłem są zarówno podstawowe składniki odżywcze występujące w jarmużu, jak również glukozynolany obecne w roślinach rodziny Brassicaceae.
Podczas wykładu „Jak chronić roślinę przed chwastami, chorobami i szkodnikami? dowiedzieli się o szkodach powodowanych przez agrofagi, czyli chwasty, patogeny, szkodniki i o metodach zapobiegawczych, bezpośredniego zwalczania, metodach biologicznych, mechanicznych, fizycznych, chemicznych oraz o integrowanym systemie ochrony roślin.
O roli kwasów tłuszczowych była mowa podczas wykładu: ”Czy wszystkie oleje roślinne są zdrowe?”. Podczas tego spotkania punktem kulminacyjnym była degustacja popularnych i zarazem zdrowych olejów roślinnych tłoczonych na zimno: rzepakowego, słonecznikowego, lnianego, z konopi siewnej i oliwy z oliwek, w których stosunek kwasów tłuszczowych z rodziny n-6 do n-3 powinien wynosić do 5 i nie przekraczać 10.

Ogrodnicy na Lubelskim Festiwalu NaukiOgrodnicy na Lubelskim Festiwalu NaukiOgrodnicy na Lubelskim Festiwalu Nauki

Nauczyciele przedmiotów kierunku OGRODNIK

Kontakt

Mail: poczta@sosw1.lublin.eu

Centrala: (81) 747-66-68  FAX wew. 11

Sekretariat: (81) 747-50-75

Warsztaty Szkolne: (81) 748-18-22

Warsztaty Terapii: (81) 748-18-66

Dom Samopomocy "Absolwent": (81) 747-57-99

Zespół psych - ped

Pedagog: Marzena Łońska

Psycholog: Katarzyna Siedlecka

(81) 747-66-68  wew.35

Pedagog: Beata Nowakowska

Psycholog: Monika Gajewska

(81) 747-66-68  wew.40