Koło Ekologiczne z wizytą w Elektrociepłowni Wrotków

Koło Ekologiczne z wizytą w Elektrociepłowni WrotkówZa oknami zima: mróz i śnieg, a w naszych mieszkaniach, w szkole, w internacie jest przyjemnie i ciepło. Skąd się bierze ciepło, które dociera do nas? Ile stopni ma woda, która płynie rurami do naszych grzejników? Dlaczego dym lecący z największego komina w mieście jest biały ? Postanowiliśmy to wszystko sprawdzić u źródła. 29 stycznia 2019 r. uczniowie należący do Koła Ekologicznego, pod opieką pani Marzeny Grzechnik i pani Renaty Bieleckiej, udali się do Elektrociepłowni Lublin Wrotków.

Koło Ekologiczne z wizytą w Elektrociepłowni WrotkówKoło Ekologiczne z wizytą w Elektrociepłowni WrotkówKoło Ekologiczne z wizytą w Elektrociepłowni Wrotków

Jest ona największym źródłem energii elektrycznej i cieplnej na Lubelszczyźnie. Dostarcza ciepło do 70 proc. mieszkań w Lublinie. Najważniejszą częścią lubelskiej elektrociepłowni jest blok gazowo-parowy – na nim opiera się podstawowy proces wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej. Zasilany gazem blok działa od 2002 r. Dzięki niemu elektrociepłownia znacznie ograniczyła emisję dwutlenku węgla czy siarki do atmosfery, a cały proces produkcji jest sterowany komputerowo. Woda używana do ogrzewania naszych mieszkań pobierana jest z Zalewu Zemborzyckiego. Zanim zostanie podgrzana jest kilkukrotnie filtrowana i oczyszczana. 

Cztery ogromne kotły wodne opalane węglem (zbudowane w latach 70.) są używane jedynie wtedy, gdy to konieczne. Elektrociepłownia Wrotków zużywa dziennie ok. 1 mln metrów sześciennych gazu i ok. 730 ton węgla. Rocznie zużycie węgla to ok. 30 tys. ton. Przed uruchomieniem bloku gazowo-parowego ECL spalała 220-280 tys. ton węgla. Teraz węgiel jest zużywany do wytworzenia jedynie 20 proc. produkcji ciepła. 

Koło Ekologiczne z wizytą w Elektrociepłowni WrotkówCiekawostką jest fakt, że na kominie elektrociepłowni zamieszkały sokoły wędrowne. Para sokołów wędrownych pojawiła się na kominie trzy lata temu. W trosce o przyszłość tego gatunku, dyrekcja elektrociepłowni pozwoliła na zamontowanie na kominie budki lęgowej. Komin stał się dla sokołów wędrownych namiastką gór i skalnych półek. W Polsce sokół wędrowny jest bardzo rzadkim gatunkiem – w kraju jest zasiedlonych obecnie jedynie około 30 gniazd tego gatunku. Ptaki doczekały się pięciu piskląt, trzech samiczek i dwóch samczyków. Młode ptaki są w doskonałej kondycji. Znalezione pisklęta zostały zaobrączkowane.

Koło Ekologiczne 

Bierzemy udział w projektach:

Szkoła Promująca ZdrowieBezpieczeństwo Ruchu Drogowego
sosw 1 lublin
Sprawiedliwi Aktywni Świadomi
Niosę pomoc
Szkoły na 102
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Europejski tydzień transportu zrównoważonego
Przejdź na zawodostwo
Sport szkolny

Kontakt

Mail: poczta@sosw1.lublin.eu

Centrala: (81) 747-66-68  FAX wew. 11

Sekretariat: (81) 747-50-75

Warsztaty Szkolne: (81) 748-18-22

Warsztaty Terapii: (81) 748-18-66

Dom Samopomocy "Absolwent": (81) 747-57-99

Zespół psych - ped

Pedagog: Marzena Łońska

Psycholog: Katarzyna Siedlecka

(81) 747-66-68  wew.35

Pedagog: Beata Nowakowska

Psycholog: Monika Gajewska

(81) 747-66-68  wew.40