Dzień bez samochodu

Dzień bez samochodu22 września to Międzynarodowy „Dzień bez Samochodu”. W tym dniu członkowie Koła Ekologicznego pod opieką p. Anny Barbarskiej i p. Renaty Bieleckiej brali udział w zorganizowanym z tej okazji Pikniku Transportowym przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Udział w Pikniku rozpoczęliśmy od praktycznej lekcji, która odbyła się w trolejbusie ZTM. Była to lekcja, podczas której dowiedzieliśmy się o bezpiecznym korzystaniu z komunikacji miejskiej, zapoznaliśmy się z obsługą biletomatu (umiemy już kupić bilet opisany w języku obcym). Ponadto dowiedzieliśmy się czym jest tzw. „ciepły guzik”, poznaliśmy zasady komunikacyjnego „savoir vivre”, a także zasady korzystania z komunikacji miejskiej przez osoby niepełnosprawne – widzieliśmy sposób rozkładania i składania rampy dla osób z niepełnosprawnością fizyczną.

Następnie odbyliśmy niezwykłą podróż w przeszłość i zwiedzaliśmy Lublin z nietypowej perspektywy, bo z pokładu zabytkowego autobusu „Gutek”. Autobus ten jeździł w Lublinie w latach 1971-1983. Obecnie został odrestaurowany i przywrócono mu dawną świetność (zdjęcia z podróży zaprezentowano w galerii).

Po zakończeniu autobusowej wycieczki braliśmy udział w konkursach i grach, zapoznaliśmy się też z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz jeździliśmy rowerem transportowym.

Dzień bez samochoduDzień bez samochoduDzień bez samochodu

Dzień bez samochoduDzień bez samochoduDzień bez samochodu

Dzień bez samochoduDzień bez samochoduDzień bez samochodu

Światowy Dzień bez samochodu to okazja, by uświadomić sobie, że tylko od nas samych zależy w jakim środowisku będziemy żyć, uczyć się i pracować. To my mamy największy wpływ na poprawę jakości naszego życia (np. na poziom hałasu i stężenia zanieczyszczenia powietrza w mieście). Korzystajmy z alternatywnych form transportu: środków komunikacji publicznej, rowerów i ….spacerujmy!


Opracowanie i zdjęcia: Renata Bielecka

Bierzemy udział w projektach:

sosw 1 lublinSzkoła Promująca Zdrowie
Sprawiedliwi Aktywni Świadomi
Niosę pomoc
Szkoły na 102
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Europejski tydzień transportu zrównoważonego
Przejdź na zawodostwo
Sport szkolny
 

Kontakt

Mail:  poczta@sosw1.lublin.eu

Centrala: (81) 747-66-68  FAX wew. 11

Sekretariat: (81) 747-50-75

Warsztaty Szkolne: (81) 748-18-22

Warsztaty Terapii: (81) 748-18-66

Dom Samopomocy "Absolwent": (81) 747-57-99

Zespół psych - ped

Pedagog: Marzena Łońska

Psycholog: Katarzyna Siedlecka

(81) 747-66-68  wew.35

Pedagog: Beata Nowakowska

Psycholog: Monika Gajewska

(81) 747-66-68  wew.40