XIX Lubelskie Święto Chleba

XIX Lubelskie Święto ChlebaOficjalnym organizatorem regionalnego festynu 10 września 2017 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej był Cech Rzemiosł Spożywczych w Lublinie, który we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego zorganizował XIX Lubelskie Święto Chleba. Stoiska zostały rozmieszczone w specjalnie przygotowanych namiotach wystawienniczych na terenie ekspozycji pt. Miasteczko Prowincjonalne. Dekoracje do stoiska prezentującego wyroby naszej placówki przygotowała pani Katarzyna Prościńska. Specjalnie na tę okazję cukiernik pan Piotr Rudzki upiekł w nocy świeżutkie pączki, rogaliki z marmoladą i kosz z ciasta drożdżowego.

XIX Lubelskie Święto ChlebaXIX Lubelskie Święto ChlebaXIX Lubelskie Święto Chleba

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 mszą świętą w zabytkowym, drewnianym kościółku pochodzącym z Matczyna. Następnie wystawcy wyrobów cukierniczych i piekarskich oraz innych produktów regionalnych otworzyli swoje stoiska.

Po uroczystościach liturgicznych odbył się przemarsz pocztów sztandarowych, uczestników i zaproszonych gości do głównej sceny. Tam nastąpiło uroczyste otwarcie XIX Lubelskiego Święta Chleba na specjalnie przygotowanej scenie.

Nasi nauczyciele z kierunku kształcenia cukiernik i piekarz, pod kierownictwem pana Jana Cala, upiekli z uczniami wyroby cukierniczo-piekarskie na stoisko wystawiennicze promujące naszą placówkę i spożywcze kierunki kształcenia.

Uczniowie piekarze: Kinga Rybak, Arkadiusz Marzec, Klaudiusz Kłoda oraz uczniowie cukiernicy: Emil Sieńko, Sebastian Mastalerz, Monika Klimejko, prowadzili pokazy dla dzieci z formowania cebularzy lubelskich podczas warsztatów w specjalnie przygotowanym namiocie. Do prac na scenie przed publicznością przygotował młodzież i monitorował jej przebieg pan Jan Cal.

Stoisko naszej szkoły było obsługiwane przez uczniów z klasy III bz: Magdę Pleskot i Pawła Wójtowicza pod opieką nauczycieli zawodu.

Wyrobów cukierniczo-piekarskich nie udałoby się wykonać bez sponsorów, dlatego też kieruję swoje podziękowania za przekazanie surowca dla następujących firm:

KORPIEK – LUBLIN SP. Z O.O., UL. ZEMBORZYCKA 57

PIEKARNIA EMARK – MAREK JURYCKI, STARA WIEŚ K. BYCHAWY

W swoim imieniu, jako lider Zespołu Nauczycieli, pragnę podziękować wszystkim uczniom i nauczycielom z kierunku kształcenia cukiernik i piekarz za przygotowanie wyrobów, dekorację i obsługę stoiska.

W pracach przy wykonaniu wyrobów cukierniczo-piekarskich dla naszego stoiska na festyn wyróżnili się następujący uczniowie:

  • Emil Sieńko, kl. I az,
  • Magda Pleskot, Paweł Wójtowicz, kl. III bz,
  • Arek Marzec i Kinga Rybak, kl. III bw.

XIX Lubelskie Święto ChlebaXIX Lubelskie Święto ChlebaXIX Lubelskie Święto Chleba

XIX Lubelskie Święto ChlebaXIX Lubelskie Święto ChlebaXIX Lubelskie Święto Chleba

XIX Lubelskie Święto ChlebaXIX Lubelskie Święto ChlebaXIX Lubelskie Święto Chleba

XIX Lubelskie Święto ChlebaXIX Lubelskie Święto ChlebaXIX Lubelskie Święto Chleba

XIX Lubelskie Święto ChlebaXIX Lubelskie Święto ChlebaXIX Lubelskie Święto Chleba

XIX Lubelskie Święto ChlebaXIX Lubelskie Święto ChlebaXIX Lubelskie Święto Chleba

XIX Lubelskie Święto ChlebaXIX Lubelskie Święto Chleba

W przygotowaniu wyrobów, urządzeniu stoiska, a później w jego obsłudze pomagali również inni nauczyciele i są to panie: Krystyna Oszmaniec, Anna Olech, Katarzyna Prościńska. Panów reprezentowali: Jan Cal, Wiesław Dąbrowski, Piotr Rudzki i Piotr Wiatrzyk.

O gorący posiłek zadbali: pani Teresa Kasprzak i pan Adam Rozwadowski.

SUKCESY NASZEJ MŁODZIEŻY:

Podczas festynu uczniowie w strojach ludowych obsługiwali stoisko, częstując odwiedzających gości przygotowanymi wyrobami.

W specjalnie przygotowanej strefie szkolili dzieci z zakresu formowania i wypieku cebularzy lubelskich. Uczniowie znaleźli się na celowniku fleszów redaktorów prasowych i telewizyjnych, stąd też są ujęci na licznych zdjęciach w Kurierze Lubelskim, Dzienniku Wschodnim i programie telewizyjnym w Panoramie Lubelskiej.

Sebastian Mastalerz przygotowany przez pana Jana Cala zajął I miejsce w Konkursie „Najładniejszy Chleb Zdobny”. Natomiast w kategorii „Najlepszy Cebularz” II miejsce w województwie wywalczył zespół uczniów przygotowany przez panią Katarzynę Prościńską i pana Jana Cala, w którym niekwestionowaną liderką była Kinga Rybak.

Gratulujemy  sukcesów!


Opracowanie i zdjęcia: Jan Cal

Bierzemy udział w projektach:

sosw 1 lublinSzkoła Promująca Zdrowie
Sprawiedliwi Aktywni Świadomi
Niosę pomoc
Szkoły na 102
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Europejski tydzień transportu zrównoważonego
Przejdź na zawodostwo
Sport szkolny
 

Kontakt

Mail:  poczta@sosw1.lublin.eu

Centrala: (81) 747-66-68  FAX wew. 11

Sekretariat: (81) 747-50-75

Warsztaty Szkolne: (81) 748-18-22

Warsztaty Terapii: (81) 748-18-66

Dom Samopomocy "Absolwent": (81) 747-57-99

Zespół psych - ped

Pedagog: Marzena Łońska

Psycholog: Katarzyna Siedlecka

(81) 747-66-68  wew.35

Pedagog: Beata Nowakowska

Psycholog: Monika Gajewska

(81) 747-66-68  wew.40